Silimed silikonove implantaty polyretanove caste otazky

Časté otázky o silikónových implantátoch

 

 

O polyuretánových implantátoch

Aké typy prsných implantátov sú momentálne k dispozícií u nás na Slovensku?

Donedávna to boli len implantáty s povrchom hladkým alebo textúrovaným rôznych tvarov (okrúhle a anatomické – kvapkovité). Textúrované vykazujú lepšie vlasnosti ako hladké a sú v našich končinách najrozšírenejšie. Doteraz boli automatickou voľbou plastických chirurgov.

V súčasnosti ale vstúpil na Slovensko iný typ implantátov – polyuretánové implantáty.

Sú polyuretánové implantáty novou technológiou, ktorá sa práve zavádza vo svete, alebo sú novinkou len na Slovensku?

Polyuretánové implantáty majú dlhoročnú históriu vo svete. Boli vyvinuté dokonca skôr (1968) ako textúrované, tie vznikli až ako reakcia na polyuretán. Sú rokmi overené a rozšírené po celom svete (viac ako 75 štátov) a aj u našich susedov (najviac Maďarsko, Rakúsko).

Priekopníkom polyuretánových implantátov je Silimed, brazílska spoločnosť s takmer 40-ročnými skúsenosťami.

Na Slovensku je Silimed novinka, aktívne tu pôsobí od roku 2015.

V čom sa rozlišujú a aké majú polyuretánové implantáty výhody oproti textúrovaným?

Polyuretánové implantáty majú pomerne veľké výhody oproti textúrovaným:

Najnižšie riziko kapsulárnej kontraktúry za 10 rokov od implantácie – do 1% (bežné textúrované do 15-20%), nevráskavejú, sú dokonale fixované a neklesajú ani po rokoch, nepretáčajú sa a nemenia miesto, sú pri rovnakom objeme ľahšie, priateľnejšie na pocit aj na vzhľad, spôsobujú menšiu traumu, popri anatomických a okrúhlych tvaroch majú jedinečný implantát kónického tvaru s push-up efektom, každý implantát s vlastným výrobným číslom. Prečitajte si celý podrobný článok.

Počas posledných 40 rokov sa publikovalo viac ako 100 publikácií, článkov a štúdií o polyuretánových implantátoch poprednými svetovými plastickými chirurgmi, ktoré výhody potvrdzujú. Niektoré štúdie a články:

PITANGUY I, Salgado F, Radwanski HN, Stersa RM – Estágio atual dos implantes mamários Plastikós, Revista de Sociedade Brasileira de Cirurgia Plástica, 81:291

Vázquez, G – A ten-year experience using polyurethane-covered breast implants and the question of capsular contracture. Plast. Reconstr. Surg. V. 73

Štúdia z nedávnych rokov (2009) vypracovaná Dr. Danielom Flemingom z Austrálie. Je jeden z najlepších svetových plastických chirurgov, vykonal viac ako 3000 operácií. Stiahnite si ju tu (anglický jazyk): Dr. Fleming Silimed 2009 Polyurethane foam

Jeden z najnovších článkov z roku 2014 o priamom porovnaní rôznych vlasností implantátov Silimed, Mentor, Allergan, ktorý dokazuje lepšiu výkonnosť textúrovaných implantátov Silimed oproti ostatným. Niektoré technológie použité pri textúrovaných implantátoch Silimed sú rovnaké aj pri polyuretánových, napríklad použitý gél: Prečitajte si celý podrobný článok.

Ok, výhod polyuretánových implantátov je naozaj veľa, ale kde je háčik, je to vôbec možné?

Áno je to možné a háčik tam nie je. Je to najmä vďaka:

  • vlasnostiam povrchu z polyuretánovej peny a toho ako tkanivo človeka na ňu reaguje
  • kvalite výrobného procesu polyuretánového povrchu – Silimed má patentovaný výrobný proces (uchytenie polyuretánovej peny k obalu vulkanizáciou) a nepoužíva lepidlo

Ako to funguje? Ako telo reaguje na polyuretánový povrch? Čo je to kapsulárna kontraktúra?

Polyuretánový povrch tvorený polyuretánovými mikrovláknami má štruktúru peny, ktorá je na dotyk podobná veľmi jemnej špongii.

silimed implantaty polyuretan oranzova
Keď sa akýkoľvek (polyuretánový, textúrovaný, hladký) implantát vloží do tela, správa ako cudzí predmet a preto sa hotelo snaží eliminovať. Pri bežných (textúrovaných a hladkých) implantátoch sa časom okolo neho vytvorí väzivový obal (kapsulu). Kapsula sa môže stiahnuť (kontrahovať) okolo implantátu. Keď sa tak stane, postihnuté miesto je citlivé, bolestivé a tuhé, až zatvrdnuté. Tomuto javu hovoríme kapsulárna kontraktúra a je najčastejšou komplikáciou vedúcou k výberu alebo k výmene implantátov. (Pri textúrovaných implantátoch je to do 15-20% prípadov za 10 rokov po vložení.)

Pri polyuretánových implantátoch sa kapsulárna kontraktúra najčastajšie nevytvorí (vytvorí sa len do 1% prípadov za 10 rokov po vložení), pretože tkanivo človeka sa povrchovo uchytí k polyuretánovým mikrovláknam. Vytvorí sa nespočetné množstvo maličkých mikrokapsúl, ktoré nedajú možnosť vzniku celistvej kapsuly okolo celého implantátu.

Silimed polyuretanove implantaty mikrokapsule
Mikrokapsule, ktoré sa tvoria vďaka polyuretánovým mikrovláknam, zamedzujú kapsulárnej kontraktúre

Vďaka týmto vlastnostiam polyuretánu implantáty nevráskavejú, sú dokonale fixované a neklesajú ani po rokoch, nepretáčajú sa a nemenia miesto. Nemusia sa vkladať pod sval (okrem ojedinelých indikovaných prípadov), vďaka čomu majú prirodzenejší vzhľad.

http://www.youtube.com/watch?v=swfHP5qFeaA

Polyuretánová pena je ľahšia ako textúrovaný povrch, takže implantáty sú pri rovnakom objeme ľahšie.

Polyuretánová pena je tiež teplá a mäkká, implantáty sú prijateľnejšie na dotyk a dodávajú prsiam prirodzený vzhľad.

Ako dlho vydržia polyuretánové implantáty v tele?

Silikónové implantáty nemajú vedecky dokázanú životnosť. Máme informáciu o pacientoch v záhraničí (napr. v Brazílii), ktorí majú 25 rokov ten istý pár polyuretánových implantátov Silimed a nemajú s ním žiadny problém.

Je dôležité, aby ste dodržiavali termíny kontrol u vášho plastického chirurga, aby bol stav vašich implantátov monitorovaný.

Keď majú polyuretánové implantáty takéto výhody, prečo mi plastický chirurg nepovedal o polyuretánových implantátoch na konzultácii?

Vo Veľkej Británii podľa etického zákona je plastický chirurg povinný zmieniť sa o polyuretánových implantátoch a dať klientovi na výber.

Ale keďže je Silimed na Slovensku relatívne krátko, ešte nie každý plastický chirurg môže mať s nimi praktickú skúsenosť.

V každom prípade si pokojne žiadajte polyuretánové implantáty pri konzultáciách.

Kontaktujte nás a radi vám odporučíme kvalitných chirurgov a dohodneme konzultáciu.

Spolupracujeme s lekármi s najlepšími referenciami na území celého Slovenska.

Kontaktujte nás

Počula som námietky plastických chirurgov, že v prípade komplikácií sa polyuretánové implantáty ťažko vyberajú, je to pravda?

Nie je to pravda. Polyuretánový implantát sa vyberá takým istým spôsobom a rýchlosťou ako textúrovaný.

Plastických chirurg mi odporučil polyuretánový implantát až pri reoperácií ak zlyhá textúrovaný, prečo nie hneď?

Toto je domnieka stará niekoľko rokov, ktorá v našich končinách ešte zostala. Týmto vlastne lekár potvrdil, že polyuretánové implantáty sú lepšie. Nie je dôvod ich nevložiť hneď.

Polyuretánové sú každopádne vhodné ako vaša prvá voľba, predídete tým zbytočným rizikám vedúcim k možným reoperáciám, následným traumám, ďalšej narkóze a zbytočným výdavkom.

O Silimed – vlastnosti a typy implantátov

Aký typ implantátu je najvhodnejší?

SILIMED má jednu z najširších ponúk. Implantáty s polyuretánovým a textúrovaným povrchom. Oba povrchy majú 1 okrúhly tvar a 3 anatomické (kvapkovité). Každý typ má 4 projekcie (veľkosti). Polyuretánové majú ešte navyše jedinečný typ kónického tvaru s push-up efektom. Pozrite si podrobnú ponuku.

Anatomické implantáty v tvare kvapky dodávajú prsníkom prirodzenú, menej nápadnú formu.

V mladšom veku je tvar pŕs kónický, takú formu je môžné dosiahnuť s implantátom kónickým SILIMED typ ADVANCE polyuretánový povrch.

Vhodnosť tvaru však konzultujte s lekárom.

Ktorý typ implantátu je najpredávanejší?

Najpredávanejší implantát Silimed je s jedinečným kónickým tvarom. Tento tvar implantátu nájdete len v ponuke Silimed. Má jedinečný push-up efekt, ktorý je inak dosiahnuteľný len podprsenkou. Prsia pozdvihne a dodá im veľmi prirodzený, mladistvý vzhľad. Pozrite si Foto PRED a PO.

Silimed implantaty konicky advance push-up

Aká veľkosť implantátu je vhodná?

Je niekoľko faktorov ovplyvňujúcich veľkosť implantátu: veľkosť pŕs, výška a šírka hrudníka, výška postavy, vízia pacienta. Podľa týchto faktorov určuje lekár správnu veľkosť.

Nemení sa tvar implantátov Silimed, je stabilný?

Slimed implantáty obsahujú HSC silikónový gél (High-Strength Cohesive gel), ktorý zabezpečuje stabilný tvar a zároveň mäkkosť implantátu.

http://www.youtube.com/watch?v=lm-1tHNeano

HSC je vysoko kohézny gél, ktorý sa nerozlieva a vďaka pamäťovej vlastnosti sa ihneď vracia do pôvodného tvaru.

Silimed HSC gél je aj odolnejší proti zdeformovaniu a lepšie integrovaný k obalu ako gély Mentor a Allergan. Pozrite si článok s porovnaním Silimed, Mentor, Allergan z r. 2014.

Aké sú textúrované implantáty Silimed? Sú len do počtu na rozšírenie ponuky?

Práve naopak. Aj Silimed textúrované implantáty patria k tomu najlepšiemu na trhu.

Majú exkluzívnu technológiu výroby textúrovaného povrchu (bez použitia negatívnych obtlačkov alebo cukru), ktorá zabezpečuje lepšiu priľnavosť prsného tkaniva k textúre implantátu, nízky výskyt serómov a aj kapsulárnej kontraktúry (spomedzi textúrovaných implantátov). Prečítajte si detaily.

Silimed textúrované implantáty sú povolené ako jediné neamerické implantáty FDA USA. Prečítajte si porovnanie implantátov Silimed, Mentor, Allergan na americkom trhu z r. 2014.

Sú Silimed implantáty dostatočne kvalitné? Predsa len, pochádzajú z Brazílie...

Silimed je firma top kvality a bezpečnosti. Má viac ako 37 ročné skúsenosti a pôsobí v 75 krajinách sveta. Je najväčší výrobca silikónových implantátov v Južnej Amerike.

1. v predaji implantátov v Brazílii (kde je najviac plastických operácií na svete - 8 z 10 žien).
3. v predaji implantátov na svete.

Silimed je prvým neamerickým výrobcom silikónových implantátov, ktoré boli schválené v USA (FDA).

Okrem toho disponuje viacerými certifikátmi kvality a podlieha rôznym kontrolným orgánom:
- ANVISA
- Good Manufacturing Practices
- ISO 9001 and ISO 13485
- CE Mark European Manufacturing
- FDA USA

Top